DOM ZDRAVLJA, IZLOŽBA MARKA ERCEGOVIĆA I IGORA LASIĆA

Large_dom_zdravlja_insta1

 

Dom zdravlja

Marko Ercegović i Igor Lasić

 

17/10 – 16/11/2024

Nova cesta 66

 

otvorenje: četvrtak 17. 10. u 19 sati

radno vrijeme: utorak – petak: 16 do 20 h, subota: 11 do 15 h

 

Ulaz slobodan!

 

„Moram doktoru!“ – možete li zamisliti da svaki puta kad izgovorite ovu rečenicu zavirite u novčanik da vidite možete li si to priuštiti? A da na mjestu doma zdravlja u vašem kvartu nikne novi poslovno stambeni kompleks? Mi nažalost možemo! 

Izložba pred vama inspirirana je trešnjevačkim domom zdravlja, poslije Drugog svjetskog rata prvim u Hrvatskoj, i njegovim ispostavama koje od sredine 50-ih godina niču po kvartovskim naseljima kao njihove vitalne točke. Sjećanje na neke od tih objekata čuvamo kroz artefakte u virtualnom fundusu Muzeja susjedstva Trešnjevka. Domovi zdravlja zamišljeni su kao ključna mjesta za prevenciju i rasterećenje bolnica koja bi trebala nuditi širok spektar zdravstvenih usluga. U kojoj mjeri je takav sustav održan u današnjem kontekstu kapitalističke ekonomije i slabljenja socijalnih usluga? Marko Ercegović fotografskim aparatom i Igor Lasić reportažnim tekstom potražili su odgovor u višegodišnjem istraživanju iz kojeg je proizišla ova izložba.

 

Riječima Igora Lasića: „Poduži niz adresa koje pripadaju Domu zdravlja Zagreb Zapad posjetili smo 2023. i 2024. godine da bismo sadržajnije osluhnuli glas i prenijeli sliku iz čekaonica i ordinacija. Iako bi se lako moglo očekivati da u najboljem slučaju ondje zateknemo samo donekle ugođeno višeglasje, većinom je, ustvari, posrijedi jedinstvena intonacija koju akteri javnozdravstvenog sustava dijele bez obzira na formalnu stranu ili pripadanje. Liječnice i medicinske sestre s kojima smo se susretali dok rade te pacijentice i pacijenti nerijetko su nam i sami isticali tu pripadnost zajedničkom, univerzalnom interesu.

Ne isključivo zbog toga, ova reportažna izložba zaobilazi direktnu, uobičajenu medijsku vezu fotografije i sugovornika. U tom smislu treba naglasiti da ni u jednom primjeru nismo fotografirali ona lica iz čekaonica koja su nam dala izjave, niti je vizualno prezentirano osoblje baš ono koje je iskazalo volju za razgovorom s autorima izložbe. Jednako tako, nismo pravili razliku među pojedinim adresama Doma zdravlja Zapad na koje smo zavirili.“ 

 

Treba još i dodati ono što pažljivom oku neće promaći, a to je da nekolicina fotografija nije snimljena na području Trešnjevke (na kojem se nalazi i Dom zdravlja MUP-a koji ne pripada mreži Doma zdravlja Zapad), što nije neobično budući da poanta i jest u tome da se današnji stanovnici kvarta više ne mogu osloniti samo na domove u susjedstvu. 

Zahvaljujemo se svima koji su se našli u blizini diktafona i objektiva autora, a posebno onima koji su bili voljni aktivno sudjelovati, kao i upravi i ravnateljstvu Doma zdravlja Zagreb Zapad. Iako je povremeno bilo izazovno pomiriti metodologije umjetničkog i novinarskog rada s brigom koja vlada u čekaonicama i ordinacijama, naš je zajednički jezik bio viši cilj kojemu svi težimo, a to je široko dostupno javno zdravstvo.

 

 

kustosica: Ana Kutleša

tisak, oprema fotografija i postav: Fini print

dizajn: Hrvoje Živčić

lektura: Jana Pamuković

 

Projekt je dio programa Muzej susjedstva Trešnjevka – živa baština i financiran je sredstvima Grada Zagreba. Marko Ercegović je za projekt primio potporu Ministarstva kulture i medija RH. Godišnji program BLOK-a u 2024. godini podupire Zaklada Kultura nova.

program