PRAKTIKUM ZA ANGAŽIRANI PRISTUP BAŠTINI

Large_mst_lab-ig

 

OBRAZOVNI PROGRAM 

listopad / studeni 2024.

ZAGREB

 

Prijavite se na besplatnu edukaciju o društveno angažiranom i kritičkom pristupu muzejima i baštini. Krenuvši od dugogodišnje prakse rada u lokalnoj zajednici i bilježenja kvartovske povijesti odozdo u okviru našeg programa Muzej susjedstva Trešnjevka, kroz diskusije, radionice i terensku nastavu, otvaramo teme kvartovskih muzeja, kolonijalizma, stambenog pitanja i muzeja, antifašističkog nasljeđa i revizionizma

 

Praktikum je interdisciplinarnog karaktera i namijenjen je studentima i studenticama društveno-humanističkih znanosti (muzeologije, arhivistike, povijesti umjetnosti, povijesti, etnologije i antropologije, sociologije, novinarstva, politologije), arhitekture, dizajna, umjetničkih akademija i drugih studija.

 

Dio programa otvoren je za širu javnost (bez potrebnih prijava).

Program je potpuno besplatan, uključujući i troškove puta i prehrane u Ogulinu i Drežnici. Broj polaznika je ograničen, osim javnog seminara koji se održava 7. studenog. 

 

Prijave se šalju na blok@blok.hr (subject: Praktikum) do 13. 10. 2024. 

 

Prijavljenima ćemo najkasnije do 15. 10. javiti rezultate.

 

Prijava treba sadržavati: ime i prezime, naziv studija, smjera i godinu studiranja te kraće motivacijsko pismo (do jedne kartice teksta) u kojemu ćete izložiti zašto vas program zanima te jeste li i koliko upoznati s temama. Prethodno predznanje nije preduvjet niti prednost u odabiru sudionika već će nam te informacije pomoći da pripremimo nastavu. Temelj odabira polaznica i polaznika su motivacija, mogućnost redovnog pohađanja programa i spremnost na sudjelovanje u kolektivnom radu.

 

*PROGRAM*

 

srijeda 23. 10. | 16 - 20 h |

uvodni susret i predstavljanje programa Muzej susjedstva Trešnjevka

Upoznajemo se, predstavljamo program i vježbu koju će na polaznici raditi kontinuirano tijekom praktikuma. Kroz šetnju Trešnjevkom i potom prezentaciju virtualnog fundusa te diskusiju u Novoj BAZI predstavljamo BLOK-ov program Muzej susjedstva Trešnjevka (MST). Cilj MST-a je čuvanje, istraživanje, revalorizacija i aktualizacija bogatog radničkog naslijeđa ovog najvećeg zagrebačkog kvarta. Zanima nas baština koju službene institucije često zaobilaze, a koja potječe od samih stanovnika, radnika i radnica Trešnjevke. Lokalna povijest postaje alat u razumijevanju procesa koji oblikuju kvart, ali i okidač za angažman na Trešnjevci kakva je danas. Kad kažemo “muzej”, ne mislimo na zgradu, već na stvaranje prostora za zajedničko čuvanje i interpretiranje baštine, socijalizaciju i zajedničko djelovanje. 

Muzej susjedstva Trešnjevka ima dva ključna segmenta. Prvi je bogati virtualni fundus trešnjevačke povijesti koji se sastoji od fotografija i skenova različitih predmeta koje prikupljamo od samih (bivših i sadašnjih) stanovnika i svih onih na bilo koji način vezanih za ovaj kvart. Drugi je kulturno-umjetnički program “Živa baština” koji obuhvaća razne aktivnosti: umjetnička istraživanja i produkcije, izložbe, glazbene izvedbe, filmske programe, intervencije u javnom prostoru, edukativne ture o povijesti kvarta i tematske radionice za susjede.

 

subota 26. 10. | cjelodnevni program |

terenska nastava u Ogulinu i Drežnici s članovima tima projekta Baština odozdo | Drežnica: Tragovi i sjećanja 1941.–1945.

Jednodnevni izlet obuhvaća posjet Zavičajnom muzeju Ogulin, Drežnici i spomeničkom kompleksu posvećenom partizanskoj bolnici br. 7 na Javornici. Na tom prodručju međunarodni tim projekta Baština odozdo | Drežnica: Tragovi i sjećanja 1941.-1945. interdisciplinarnim pristupom istražuje prošlost drežničkog kraja, bilježeći i sudjelujući u baštinskim praksama lokalne zajednice, koje egzistiraju i perzistiraju onkraj službenih povijesnih narativa, institucionalnih okvira i tržišnih modela baštinske proizvodnje. Projekt se bavi i mikrohistorijskim ispitivanjem specifičnog razvoja baštine u okviru samoupravnog socijalizma, kada političko nasljeđe NOB-a proliferira nove, ne uvijek uspješne pokušaje (re)afirmacije antifašističkih i antikapitalističkih povijesnih narativa. Terenski posjet Drežnici i Ogulinu uključuje posjet muzejima i memorijalnim lokalitetima koji ukazuju na stanje ovog naslijeđa na terenu, njegovu uvjetovanost materijalnim uvjetima života u ruralnim krajevim, ali i na potencijal alternativnih baštinskih praksi lokalne zajednice koji usmjeravaju nove istraživačke pristupe.

 

srijeda 30. 10. | 16 - 20 h |

posjet gradskoj instituciji: kritičko promišljanje muzeja

 

srijeda 6. 11. | 16 - 20 h |

radionica s kustosicama Anom Knežević i Emilijom Epštajn iz Muzeja afričke umetnosti u Beogradu

Kustoskinje Muzeja afričke umetnosti – zbirka Vede i dr. Zdravka Pečara, Emilia Epštajn i Ana Knežević su u prethodnih nekoliko godina rada usmerile fokus svog istraživanja na (ne)vidljivu arhivsku građu i nasleđe nesvrstanih, kako unutar same muzejske institucije, tako i izvan nje, u privatnim i porodičnim kontekstima. Otkrivanjem zbirke fotografija i dokumenata Vede Zagorac i Zdravka Pečara (osnivača MAU), sistemski sačuvanom, ali zaboravljenom u MAU, otvaraju se teme poput uloge Jugoslovena i Jugoslovenki u Alžirskoj borbi za nezavisnost, prisustva jugoslovenskih diplomata, radnika i radnica u Africi, kao i kritičkog pristupa jugoslovenskom antikolonijalizmu. To je dovelo do novog pronalaska niza vrednih izvora arhivske građe i van same muzejske institucije, kao i do prikupljanja nasleđa nesvrstanih i nesvrstanog nasleđa „odozdo“. Obrada ovih materijala primenom metodologije „performativnog arhiva“ rezultiralo je izložbama koje su kritički pristupile različitim temama i problemima nesvrstanosti, što je od posebnog značaja u vremenu i društvu u kome se uporno vrši revizionizam jugoslovenske i nesvrstane prošlosti. Na ovoj radionici bavit ćemo se pitanjima (ne)vidljivosti nasleđa (zaboravlja/čuvanja, marginalizacije, revizionizma), otkrivanja sekundarnih i bočnih arhiva, proširivanjem opsega pojma zbirka/arhiv kroz mapiranje vrednih istorijskih izvora van „muzejskih zidina“, reinterpretacije nasleđa nesvrstanih kroz selektivno arhivsko sećanje i rad na stvaranju usmenih istorija i baze online podataka te interpretacije i muzealizacije nasleđa i izložbi kao „priča otvorenog kraja“.

 

četvrtak 7. 11. | 17 - 20 h | (dio programa otvoren javnosti, program je na engleskom jeziku)

seminar o društveno-angažiranim muzejima - tri studije slučaja:

 

Muzej afričke umetnosti / Beograd

Muzej afričke umjetnosti u Beogradu iniciran je 1973., a svoja je vrata javnosti otvorio 1977. godine te je je prvi i jedini muzej u regiji koji je isključivo posvećen kulturama i umjetnostima afričkog kontinenta. S obzirom na povijest njegovih zbirki i izložbenih praksi, ovaj je muzej jedinstveni primjer etnografsko-umjetničkog muzeja proizašlog iz pokreta Nesvrstanih. Povijesni pregled njegovog osnivanja te prikupljačkih i izlagačkih praksi, kao i prezentacija aktualnih istraživačkih, izlagačkih i umjetničkih projekata muzeja ukazat će na specifično pozicioniranje ove institucije u trenutnim raspravama o dekolonizaciji muzejskih praksi.

 

L'AMuLoP | Association pour un musée du logement populaire du Grand Paris (Udruženje za muzej javnog stanovanja šireg pariškog područja)

AMuLoP je pariška udruga koja radi na muzejskom projektu posvećenom društvenom stanovanju i povijesti radništva i radničke svakodnevice u predgrađu sjevernog Pariza. Okuplja kolektiv srednjoškolskih i visokoškolskih nastavnika, povjesničara, sociologa, glumaca i stručnjaka iz polja baštine. Projekt želi doprinijeti afirmaciji radničkog naslijeđa koje se u dominantnim narativima i institucijama često zanemaruje i diskreditira. Najveći dosadašnji program kolektiva je izložba “HLM Life” odnosno “Priče stanovnika radničkih stanova u Aubervilleu 1950.-2000.”

 

MUBIG | Museo di Comunità  (Muzej zajednice) / Milano

MUBIG je projekt muzeja zajednice pokrenut 2020. godine u milanskoj radničkoj četvrti Greco. Pokrenuo ga je kolektiv arhitekata, edukatora i urbanista ABCittà u partnerstvu s Università degli Studi di Milano-Bicocca te u suradnji sa Social Green Way, Stazione Radio Martesana i uz podršku Gruppo FAS, Greco Positiva, IC Locatelli - Quasimodo. Cilj je projekta suprotstaviti se previsokim cijenama najma u gentrificiranom gradu kao što je Milano, u kojem je jaz između siromašnih i bogatih sve naglašeniji. U prostoru u kojem je muzej smješten organiziraju kulturno-umjetničke programe za zajednicu kulturno-umjetničke i edukativne (izložbe, izvedbe, urbane ture, audio ture kvartom itd.), vode online zbirku koja bilježi povijest susjedstva te surađuju s volonterima aktivnima na održavanju komunalnog vrta, lokalnim sportskim klubovima, dva centra za beskućnike i s drugim lokalnim organizacijama.

 

Obrazovni program završava praktičnim radom i njegovom javnom prezentacijom čiji ćemo termin u suglasnosti s polaznicima utvrditi na prvom susretu. Točne lokacije održavanja programa bit će komunicirane naknadno.

 

organizator: BLOK

stručna suradnica: Tea Kantoci

dizajn: Neva Zidić

 

 

Obrazovni program organiziran je u okviru projekta “Trešnjevka Neighbourhood Museum Without Walls" koji podupire zaklada Foundation for Arts Initiatives te projekta “Mikropolitike: Čija baština? Muzeji, arhivi i društveni angažman” koji podržavaju Gradski ured za kulturu i civilno društvo grada Zagreba i Ministarstvo kulture i medija RH. Godišnji program BLOK-a 2024. podržava Zaklada "Kultura nova".

program