OD SREDNJOKLASNOG KONFORMIZMA DO KLASNE SOLIDARNOSTI: predavanje Katje Praznik i tribina o radu u kulturi

Large_insta_post

OD SREDNJOKLASNOG KONFORMIZMA DO KLASNE SOLIDARNOSTI:

predavanje Katje Praznik i tribina o radu u kulturi

 

UHA/DAZ, Trg bana Jelačiča 3/1

srijeda, 29. siječnja u 18 sati

suorganizatori: BLOK i SPID

 

Završno javno događanje programa Aplauz ne plaća stanarinu počinje predavanjem slovenske sociologinje i teoretičarke Katje Praznik, izvanredne profesorice na Odsjeku za medijske studije i studije roda i seksualnosti na sveučilištu u Buffalu. Njezin istraživački interes obuhvaća ispreplitanje umjetnosti, rada i društvene reprodukcije, s posebnim naglaskom na izrabljivanje umjetničkog rada u neoliberalnoj kulturnoj ekonomiji. Aktivno je uključena u organiziranje kulturnih radnica_ka u Sloveniji, uključujući suosnivanje sindikata samostalnih umjetnika_ca Zasuk 2022. godine. Također, bavi se istraživanjem radnih uvjeta i kolektivnog organiziranja u polju kulturne proizvodnje u postjugoslavenskom kontekstu.

Nakon predavanja, Praznik će se na javnoj tribini pridružiti producentica Romana Brajša, filmska radnica i dramaturginja Karla Crnčević i plesna umjetnica Lana Hosni, uz moderiranje dramaturginje i jedne od suorganizatorica programa, Nine Gojić. U diskusiji ćemo naglasak staviti na pozitivne primjere iz lokalnog konteksta kojima se promiču pravednije prakse, afirmiraju bolji radni uvjeti i potiče solidarizacija kulturnog polja.

Predavanje će se održati na engleskom jeziku, a tribina na hrvatskom.

 

Katja Praznik: O umjetniče, zašto si neorganiziran_a? Od srednjoklasnog konformizma do klasne solidarnosti u polju kulturne proizvodnje

Predavanje će se baviti glavnim problemima koji oblikuju radne uvjete u umjetnosti i kulturi, temeljeno na istraživanju kojim se bavim u nadolazećoj knjizi Zašto umjetnici_e ne žele biti plaćeni_e? Marksističko-feministička perspektiva, kao i na mojem participativnom militantnom istraživanju o organizaciji rada koje uključuje i iskustvo suosnivanja slovenskog sindikata u kulturi Zasuk. Fokusirat ću se na tri isprepletene teme: sistemski izostanak rasprave o radnim uvjetima i radničkim pravima u umjetničkom obrazovanju, ideologija internalizacije samoizrabljivanja među kulturnim radnici_ama, i potreba za kolektivnim pregovaranjem i samoregulacijom u kreativnom sektoru. U središte ću postaviti pitanje djelovanja: kako kulturni_e radnici_e mogu prepoznati sami_e sebe kao protagoniste_ice svoje borbe? U predavanju ću zastupati tezu da srednjeklasni konformizam u umjetničkom obrazovanju i proizvodnji, zajedno s hegemonijom individualizma i ideologijom kreativnosti, skrivaju izrabljivačku narav kulturnog tržišta rada i tako sprečavaju kolektivno samoprepoznavanje umjetnica_ka kao radništva. Crpeći iz feminističkih analiza društvene reprodukcije, istražit ću kako klasna solidarnost može osporiti fragmentaciju rada i stvoriti temelje za zajedničko djelovanje. Naposljetku, ispitat ću razloge zašto se usprkos postojećim zakonskim i regulacijskim okvirima u kontekstu EU umjetnici_e teško suočavaju s preprekama u postizanju pravednih radnih uvjeta, te ću predstaviti praktične načine kako prevazići te izazove povratkom vjere u zajedničko djelovanje i njegovanjem solidarnosti.

 

Aplauz ne plaća stanarinu edukativni je program o odnosu umjetnosti i rada namijenjen osnaživanju mladih koji ulaze u polje rada u kulturi. Program je u svom trećem izdanju održan u studenom i prosincu 2024. godine, sastojao se od niza interdisciplinarnih radionica, diskusija i predavanja za dvadesetak polaznica_ka, a ovim završnim događanjem program se otvara široj javnosti.

 

Dizajn: Lana Grahek

Program je financiran uz podršku Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade.

program