NOGOMET NARODU, NOGOMET ŽENAMA: PREDSTAVLJANJE NAVIJAČKIH ŠALOVA I PROJEKCIJA FILMA "ZALEĐE" J. PANAHIJA

Large_insta1

 

vrijeme: ponedjeljak 28.4. u 21h

lokacija: MO S.S.Kranjčević, Kranjčevićeva 4a, Zagreb

 

Poklič “Nogomet narodu, nogomet ženama” već dvije godine traži više ravnopravnosti i sporta dostupnog svima sa zida stadiona u Kranjčevićevoj. U suradnji s ilustratoricom Enom Jurov i novinarkom Ivanom Perić intervenirale smo na stari mural bivše navijačke skupine White Angels tako što smo mu dodale žene - nogometašice i navijačice, domaće i strane. 

Taj je mural jedino mjesto u javnom prostoru Zagreba na kojem se mogu vidjeti najtrofejnija nogometašica Jugoslavije Maca Maradona, jedna od najvećih nigerijskih, afričkih i svjetskih nogometašica svih vremena Asisat Oshoala, Islanđanka Sara Björk Gunnarsdottir koja je klub Lyon natjerala da joj isplate plaće za koje je zakinuta dok je bila trudna, Sahar Khodayari, iranska navijačica koja se 2019. ubila u strahu da će završiti u zatvoru jer je prerušena pokušala ući na stadion, američka nogometašica i sportska pionirka LGBTIQ aktivizma Megan Rapinoe te Nadia Nadim, izbjeglica iz Afganistana koja je u Danskoj postala jedna od najboljih europskih nogometašica i kirurginja. 

 

Dok kreće obnova stadiona, u nadi da će se i na njegovim novim zidovima naći mjesta za jasne poruke feminizma, antifašizma i radničke solidarnosti na tribinama i terenima, poruku “Nogomet narodu, nogomet ženama” preselile smo sa zida na navijačke šalove, kako bismo je mogle prenijeti još šire i glasnije. 

 

Za sve navijače i navijačice, sportske radnice i radnike, antifašistkinje i feministkinje na tribinama - imamo vaš novi najdraži navijački rekvizit!

 

Predstavit ćemo ga uz projekciju filma "Zaleđe" (Afsaid) iranskog redatelja Jafara Panahija. Šal ćete za donaciju moći dobiti na projekciji filma. Broj primjeraka šalova je ograničen! 

 

Zaleđe (Afsaid, r. Jafar Panahi, 2006.)

Ujesen 2019. godine FIFA je naložila sportskim tijelima u Iranu da omoguće ženama pristup stadionima. Na tu je direktivu FIFA bila primorana zbog pritiska javnosti nakon smrti Sahar Khodayari, navijačice poznate kao "plava djevojka" (po bojama Esteghlala, teheranskog kluba za koji je navijala). Khodayari je umrla u rujnu te godine, od posljedica teških opeklina nakon što se zapalila u strahu da će završiti u zatvoru jer je prerušena pokušala ući na stadion. Mjesec dana nakon njene smrti, više od tri tisuće žena prvi je put nakon 40 godina zabrane prisustvovalo nogometnoj utakmici, gledajući Iran protiv Kambodže.

Povijest borbe za ulaske žena na nogometne stadione dokumentira iranski film "Zaleđe" snimljen 2006. godine. Režirao ga je Jafar Panahi, inspiriran vlastitom kćeri, koja se prerušena u dječaka pokušala ušuljati na stadion. Panahi je za film okupio amaterke, zamolio ih da iznesu vlastita iskustva i kreativne metode ulaska na stadione, pa u "Zaleđu" vidimo i raznolike vizije vizualnog identiteta muškarca-navijača u koji se žene prerušavaju. Film prati kvalifikacijsku utakmicu za Svjetsko nogometno prvenstvo između Irana i Bahreina, i većim je dijelom sniman tijekom te utakmice, a u Iranu je zabranjeno njegovo prikazivanje. Posebna je vrijednost filma u autentičnim i tragikomičnim raspravama između navijačica i policajaca, nakon što su privedene pred stadionom Azadi. Na uporno zapitkivanje žena o tome zašto ne mogu ući na stadion, policajci ne uspijevaju ponuditi zadovoljavajući odgovor, a brzo postaje jasno i da mnogima od njih nije lagodno što ih moraju sa stadiona tjerati. 

 

suradnica i selektorica filma: Ivana Perić

ilustracija i dizajn: Ena Jurov

organizator: BLOK

suorganizacija: Novi prostori kulture

podrška: Mjesni odbor S.S. Kranjčević

 

Projekt podržava Zaklada SOLIDARNA kroz Fond za žene u sklopu Programskih potpora za OCD-e. Godišnji program BLOK-a 2025. podržava Zaklada "Kultura nova".

 

program